Data Aktualizacji: 18 Móc 2024
Anonim
Pierwsze Nowożytne Igrzyska Olimpijskie - historia

6 kwietnia 1896 r. W Atenach w Grecji odbywają się pierwsze nowoczesne igrzyska olimpijskie, w których biorą udział sportowcy z 14 krajów.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski spotkał się po raz pierwszy w Paryżu w czerwcu 1894 r. I wybrał Grecję jako miejsce inauguracyjnej nowoczesnej olimpiady. Uważa się, że starożytne gry powstały w 776 roku p.n.e. w Olimpii w Grecji, gdzie sportowcy rywalizowali w jednym wyścigu: wyścigu stóp. Z biegiem lat dodano inne wydarzenia, w tym wyścigi rydwanów, boks, zapasy i pięciobój. Wszyscy uczestnicy, którzy byli młodymi mężczyznami z greckich miast-państw i kolonii, często walczyli w buffie, aby uczcić ludzkie ciało, a zwycięzcy otrzymywali gałązki oliwne. Uważa się, że ostatnie starożytne igrzyska olimpijskie miały miejsce w 393 r.

Na pierwszych współczesnych igrzyskach olimpijskich 241 sportowców (bez kobiet) reprezentujących 14 narodów rywalizowało w 43 zawodach. Amerykański James Connolly został pierwszym nowoczesnym mistrzem olimpijskim, kiedy wygrał potrójny skok w dniu otwarcia igrzysk. Za swoje osiągnięcie otrzymał srebrny medal i gałązkę oliwną. Później Connolly zajął drugie miejsce w skoku wzwyż i zajął trzecie miejsce w skoku w dal.

W zawodach wzięła udział Francja, Wielka Brytania, Niemcy i Grecja. Niemniej jednak USA zajęły pierwsze miejsca na pierwszym miejscu (11) spośród wszystkich krajów, a następnie Grecja (10) i Niemcy (6). Podsumowując, Ameryka zajęła pierwsze, drugie lub trzecie miejsce w 20 wydarzeniach, podczas gdy Grecja zdobyła 46 wydarzeń, a Niemcy w 13 konkursach. Ku radości rodzinnego tłumu, grecki biegacz Spyridon Louis wygrał maraton. Pierwsza Olimpiada została zamknięta 15 kwietnia 1896 r.

Druga olimpiada odbyła się w Paryżu w 1900 r., W której wzięło udział 997 sportowców (w tym 22 kobiety) z 24 krajów w 95 konkurencjach. Stany Zjednoczone były gospodarzem Igrzysk Olimpijskich po raz pierwszy w 1904 roku w St. Louis. Trzecia olimpiada po raz pierwszy rozdała złote, srebrne i brązowe medale zwycięzcom z pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca.

Począwszy od 1992 r., Letnie i zimowe igrzyska, które tradycyjnie odbywały się w tym samym roku co cztery lata, odbywały się w odstępie dwóch lat. Letnie igrzyska wróciły do ​​Aten w 2019 r., W których wzięło udział 10 625 sportowców (4 329 kobiet i 6 296 mężczyzn) z 201 krajów uczestniczących w 301 wydarzeniach.