Data Utworzenia: 9 Luty 2021
Data Aktualizacji: 14 Móc 2024
Anonim
Wayne Gretzky bije rekord punktów NHL - Historia

15 października 1989 r. 28-letni król Wayne Gretzky z Los Angeles pobił rekord Gordie Howe'a (1850) w ostatnim meczu z Edmonton Oilers. Rekordowy cel Gretzky'ego związał grę; w dogrywce strzelił kolejnego, a Kings wygrał 5-4.

Gretzky wszedł do gry z 1,849 punktami. Około pięciu minut do pierwszego okresu, związał rekord Howe'a, zdobywając asystę przy pierwszej bramce gry. Potem nie zrobił wiele i „prawie nie grał w trzecim okresie”, powiedział Gretzky dziennikarzom po meczu, ponieważ „kilka razy zadzwonił mi dzwonek”. Ale kiedy wyszedł z ławki z trzema Minęło kilka minut, nim jego drużyna spadła 3-4, miał na myśli biznes. Po 61 sekundach obrońca Steve Duchesne wystrzelił krążek w kierunku bramki. Odskoczył skrzydłowi Dave'a Taylora od kolana i przesunął się w przód bramki. Gretzky, który ustawił się za siatką (część lodu, którą wielu fanów nazywało „biurem Gretzky'ego”), jeździł na łyżwach i przeskakiwał krążek obok bramkarza Oilersa Billa Ranforda i pod poprzeczką. Gra była remis; rekord został pobity.

Gretzky grał w Edmonton przez dziewięć sezonów i pomógł drużynie wygrać cztery Puchary Stanleya, więc w Northland Coliseum było pełno fanów. Kiedy strzelił swojego gola, wyprzedany tłum wybuchł gromką owacją, która trwała ponad dwie minuty. Liga zatrzymała grę na ceremonię w centrum lodu. Gordie Howe wygłosił przemówienie i były prezenty: bransoletka z diamentami o masie 1,851 karata (z diamentami wypisanymi na twarzy „1,851”) od jego dawnych kolegów z drużyny, kryształowy hologram z wygrawerowanym jego zdjęciem od Królów i rzeźbiona srebrna taca na herbatę z ligi. Potem sam Gretzky wziął mikrofon. Podziękował fanom Edmonton, jego rodzicom i żonie, i dodał: „Gordie jest nadal największy, moim zdaniem, i największy w umyśle każdego”.

Howe, który miał 61 lat, odwzajemnił uczucie młodszego gracza. „Gdyby tak było, przepraszam za wyrażenie, jakiś klaun”, który pobiłby swój rekord, powiedział: „to by mnie niepokoiło. Ale nie Wayne. ”Zanim Gretzky przeszedł na emeryturę pod koniec sezonu 1998–99, był w posiadaniu lub dzielił się 61 rekordami NHL. W sumie strzelił 894 goli i zebrał 1963 asyst, zdobywając 2857 punktów w 1487 meczach. Pobił rekord Howe'a w strzelonych bramkach (801) w marcu 1994 roku w swoim 1117 meczu. „Zawsze byłeś wielki” - powiedział mu tej nocy komisarz NHL Gary Bettman - „ale dziś stałeś się największym”.

Tego dnia w 1916 r., Kiedy Rumunia wypowiedziała wojnę Autro-Węgrom, formalnie wkraczając w I wojnę światową, wojka rumuńkie przekraczają granicę imperium autro-węgierkiego do bardzo kwetionowanej pro...

Tydzień po podpianiu zawiezenia broni między Roją a Niemcami i prawie trzy tygodnie po ogłozeniu zawiezenia broni na froncie wchodnim przedtawiciele obu krajów rozpoczynają negocjacje pokojowe w ...